2024 rok przyniósł nam kolejne ożywienie na rynku kryptowalut. Nowe rekordy cenowe, setki milionów napływających dolarów i coraz większa świadomość społeczeństwa na ten temat sprawiły, że wielu nowych inwestorów spróbowało zmierzyć się z Bitcoinem. Jeśli Ty również masz na to ochotę, nie pozostaje Ci innego jak zebrać trochę wolnej gotówki i dowiedzieć się, jak inwestować w kryptowaluty.
1. Zbierz niezbędny kapitał
Pieniądze są paliwem dla każdej inwestycji – bez nich, nawet najlepiej opracowana strategia nie przyniesie wymiernych zysków. Z tego powodu, już na sam początek przygody z inwestowaniem w crypto warto przygotować trochę wolnej gotówki. Naszym zdaniem, 1000-3000 złotych powinno wystarczyć do stworzenia zdywersyfikowanego portfela z ekspozycją na wszystkie ciekawe monety.
Z drugiej strony, stanowczo odradzamy inwestowanie dużych kwot na początek. Kryptowaluty wyróżniają się niespotykaną wręcz zmiennością i początkujący inwestorzy mogą mieć duże trudności z zachowaniem spokoju. Oczywiście, procentowe zmiany będą takie same, niezależnie od wartości inwestycji, jednak pozorna strata 50 złotych boli znacznie mniej niż dzienny spadek wartości portfela o 2500 PLN. Z czasem, zawsze można ulokować dodatkową porcję środków.
2. Edukacja
O edukacji mówią wszyscy, przez co wielu początkujących inwestorów może bagatelizować ten temat. Niestety, często kończy się to fatalnie. Kryptowaluty opierają się na całkiem logicznych, choć bardzo zaawansowanych mechanizmach technologicznych, które trzeba poznać, aby móc podejmować racjonalne decyzje zakupowe. W tym celu, warto wykorzystać możliwie dużo różnych źródeł. Najlepiej sprawdzą się:
- Filmy na YouTube;
- Blogi i portale internetowe;
- Kursy online;
- Grupy na Facebooku i fora internetowe;
- Książki.
Pamiętaj jednak, że wiele osób chce zarobić na udostępnianiu posiadanej przez siebie wiedzy. Nie ma w tym niczego złego, jednak zdarza się, że rekomendowane przez nie rozwiązania przyniosą zysk wyłącznie im, a Ty będziesz musiał pogodzić się ze stratą. Z tego powodu, nie zawsze warto opierać się na głosie jednego twórcy internetowego.
3. Wybór giełdy kryptowalut
Platform transakcyjnych jest wiele i trudno znaleźć rozwiązanie idealne. Oczywiście, wybór Coinbase, Binance lub Kraken co do zasady znacznie zmniejsza ryzyko oszustwa, jednak w zależności od obranej przez Ciebie strategii, powinieneś zdecydować się na platformę oferującą najniższe koszty, najwyższe bezpieczeństwo lub najszerszy dostęp do unikatowych krypto. Z naszego doświadczenia wynika, że początkujący inwestorzy chętnie decydują się na korzystanie z usług Binance, będącego najbardziej rozpowszechnioną giełdą crypto w Polsce.
4. Opracowanie strategii inwestycyjnej
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie inwestycji, prawdopodobnie nie dysponujesz ani dużym kapitałem, ani pokaźną wiedzą. Z tego powodu, warto zagrać bezpiecznie i nie podejmować zbyt ryzykownych działań na początek.
Ze strategicznego punktu widzenia, warto zdecydować się na metodę uśredniania ceny – to nic innego jak regularne dokupywanie aktywów za określoną kwotę, na przykład 100 złotych miesięcznie. W pewnych okresach, inwestycje będą szczególnie opłacalne, podczas gdy w innych być może odrobinę przepłacisz, jednak długoterminowo, istnieje bardzo duża szansa na uzyskanie zadowalających zysków. Kryptowaluty, podobnie jak zdecydowana większość instrumentów inwestycyjnych, długoterminowo zwiększają swoją kapitalizację, co budzi nadzieję na zwielokrotnienie nakładów w perspektywie kilku lub kilkunastu lat.
Na pewno warto jest dostosować swoją strategię do tolerancji na ryzyko – bardziej popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Binance coin są naszym zdaniem lepsze dla początkujących, ponieważ nie ulegają aż tak drastycznym zmianom wyceny. Zaznaczmy przy tym, że im mniej popularna moneta, tym większy rollercoaster pojawia się na wykresie. Z drugiej strony, w czasach hossy, aktywa z mniejszą kapitalizacją pozwalają na uzyskanie dużo wyższego ROI.
Zastanów się również, jak długo chciałbyś czekać na zyski. Mniejsze kryptowaluty stosunkowo często stają się całkowicie nieatrakcyjne, na przykład ze względu na błędne decyzje ich twórców, co skutkuje drastycznym spadkiem wyceny – to sytuacja analogiczna do bankructwa spółki akcyjnej notowanej na GPW lub innej giełdzie.
Niezależnie od pozostałych kwestii, stanowczo odradzamy inwestowanie wszystkich środków w jedną, lub dwie największe kryptowaluty. O ile komponowanie portfela jest wówczas bardzo proste (wybór najpewniej padnie na Bitcoina i Ethereum), całkowicie mija się to z celem, ponieważ jedno wydarzenie może pozbawić Cię dużej części majątku. Rozsądnym stopniem dywersyfikacji jest zakup od 5 do 10 różnych crypto, choć ich udział w portfelu nie musi być oczywiście równy.
5. Monitorowanie rynku
Szacuje się, że każdego miesiąca pojawia się nawet 500 różnych projektów, a niewiele mniej upada lub znika z giełd. To ogromna ilość danych, które należałoby przeanalizować, aby móc konkurować z całym rynkiem. O ile jednak nie utrzymujesz się wyłącznie z handlu kryptowalutami, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie poświęcać na to aż tyle czasu. Z tego powodu, warto korzystać z efektów pracy innych osób, na przykład czytając wiadomości na temat aktualnej sytuacji na rynku i nowinek.
Powinieneś również monitorować stan swojego portfolio, choć niekoniecznie warto robić to codziennie. Ciągłe zaglądanie na giełdę jest popularne u nowicjuszy i nie byłoby w tym niczego złego gdyby nie fakt, że często kończy się to impulsywnymi decyzjami o sprzedaży aktywów. Spadki zwykle zwiastują wzrosty, a wzrosty zwykle zapowiadają spadki – to odwieczne prawo rynku.
Pamiętaj, że wiele giełd oferuje możliwość ustawienia alertów cenowych – gdy Twoje kryptowaluty zaczną drastycznie tracić lub zyskiwać, natychmiast dostaniesz powiadomienie. Czy nie jest to wspaniałym rozwiązaniem?
6. Poszukiwania bezpiecznych rozwiązań
Mało osób początkujących zdaje sobie sprawę z istnienia tzw. stablecoinów i dodatkowych możliwości zarabiania na rynkach. Oczywiście, zajmowanie pozycji długich i krótkich jest dobrym sposobem na pomnażanie kapitału, jednak alternatywy w postaci depozytów, kontraktów i staking pools są warte rozważenia.
Jedną z bardziej interesujących opcji jest Binance SimpleEarn, które działa bardzo podobnie do kont oszczędnościowych. W przypadku mniejszych kwot, oprocentowanie depozytów dolarowych sięga nawet 12%, co jest o wiele lepszym wynikiem niż to, co oferują nawet najlepsze lokaty bankowe. Oczywiście w ich przypadku, ryzyko jest mniejsze.
Przeczytaj koniecznie:
- Co to jest ROR i jak działa ten rodzaj rachunku bankowego?
- Co to jest ETF, jak działa i jak inwestować w ETF?
- 5 wskazówek jak napisać dobre CV
Ile pieniędzy zainwestować w kryptowaluty?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak naszym zdaniem, przedział od 1000 do 3000 złotych pozwala na efektywną naukę i jest w stanie przynieść zauważalne zyski.
Czy kryptowaluty zyskają na wartości w 2024 roku?
Wszystko wskazuje na to, że 2024 rok zapowiada się niezwykle dobrze jeśli chodzi o rynek kryptowalut. W marcu, Bitcoin zaliczył nowe ATH, a jego wycena przekroczyła 70 tysięcy dolarów. Również mniejsze kryptowaluty mają potencjał wzrostowy.
Jaka giełda kryptowalut na początek?
Naszym zdaniem, warto rozważyć Binance lub Coinbase. Obydwie platformy zachęcają niskimi opłatami, dużą dostępnością tokenów i przyjaznym procesem rejestracji.