Finansopedia

Finansopedia to encyklopedia finansowa oraz portal finansowy, w którym wyjaśniamy trudne pojęcia świata finansów, ekonomii, giełdy, bankowości, inwestowania w sposób przyjazny dla Czytelnika.

5 wskazówek jak napisać dobre CV

5 wskazówek jak napisać CV

Każda osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia ze zmianą miejsca pracy, bądź poszukiwała dla siebie pierwszego zatrudnienia na pewno wie czym jest CV. W końcu jest to dokument, którego wymagają praktycznie wszystkie firmy prowadzące rekrutacje. Jednakże poprawne napisanie curriculum vitae nie jest wcale takie proste i oczywiste. Wiele osób, które próbują dostać się do swojej wymarzonej pracy, nie jest w stanie tego osiągnąć między innymi przez źle stworzone CV. W związku z tym, zdając sobie sprawę jak wygląda rynek pracy w Polsce, postanowiliśmy stworzyć listę 5 niezbędnych wskazówek, które pomogą ci napisać lub ulepszyć swoje curriculum vitae, zapraszamy do lektury!

5 wskazówek jak napisać dobre CV
5 wskazówek jak napisać dobre CV

1. Zadbaj o formę CV

Mogłoby się wydawać, że forma curriculum vitae jest to coś prostego oraz oczywistego i rzeczywiście, w pewnym sensie, można tak powiedzieć, w końcu większość dokumentów tego typu trzyma się w określonych ramach stylistycznych i wizualnych. Jednakże nie bez powodu skupiamy się nad formą CV w pierwszej kolejności, bez dwóch zdań jest to najważniejsza część twojego dokumentu.

Odpowiedni układ informacji, które umieszczasz w swoim curriculum vitae, ich przejrzystość, a także czytelność to wszystko ściśle związane jest z formą CV. Warto zauważyć, że te czynniki są bezapelacyjnie kluczowe jeżeli chodzi o odbiór twojego dokumentu przez zespół rekrutacyjny. Jako przykład dajmy na to przeładowany informacjami, nieczytelny dokument. Co z tego, że zawarte w nim są cenne informacje o aplikującym oraz jest ich naprawdę dużo, skoro nie da się ich zrozumieć, a także konkretne z nich nie są w żaden sposób wyróżnione, tak aby przyciągnąć uwagę rekrutera. Gdyby tylko informacje te były przekazane w czytelnej formie, miałyby dużo większą szansę na zrobienie pozytywnego wrażenia na zespole rekrutacyjnym.

Wskazówka nr 1: Zadbaj o formę CV
Wskazówka nr 1: Zadbaj o formę CV

Tworząc curriculum vitae, oczywiście powinniśmy skupić się na jego treści, nie ma co do tego wątpliwości. Jednakże to sposób w jaki przekażemy i zaprezentujemy informacje o sobie oraz nasze osiągnięcia, może znacznie wpłynąć na ich odbiór. Dlatego też, uważamy, że forma jest niesamowicie istotną częścią każdego CV i należy o tym pamiętać podczas konstruowania curriculum vitae.

2. Pamiętaj o dokładnym opisie swojego doświadczenia zawodowego

Spośród wielu rozmaitych informacji, które zawsze znajdują się w dokumentach CV, jedna z nich jest wyjątkowo ważna i należy jej poświęcić naprawdę sporo uwagi. Mianowicie chodzi oczywiście o część curriculum vitae, w której to opisujemy swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jednak, dlaczego właśnie ta informacja jest tak istotna?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo logiczna. Podpunkt, w którym opisujemy swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe to coś na czym w pierwszej kolejność skupia się zdecydowana większość rekruterów. W związku z tym, konstruując swoje CV, zawsze powinieneś skupić się na tym aby zaprezentować je w odpowiedni sposób. To znaczy przytocz wszystkie nazwy swoich poprzednich stanowisk oraz umieść je w kolejności chronologicznej, dzięki temu twój potencjalny pracodawca będzie wiedział jak przebiega twój rozwój zawodowy. Oprócz tego przedstaw także obowiązki, jakie były związane z konkretnymi stanowiskami, które niegdyś zajmowałeś oraz opisz obszar odpowiedzialności jaki był z nimi związany.

Wskazówka nr 2: Pamiętaj o dokładnym opisie swojego doświadczenia zawodowego
Wskazówka nr 2: Pamiętaj o dokładnym opisie swojego doświadczenia zawodowego

Mimo tego, że nie każdy może pochwalić się bogatą historią zawodową, każdy może ją przedstawić w atrakcyjny sposób. Dlatego też, nie przejmuj się jeżeli twoje doświadczenie jest mniejsze od innych. Jeżeli tylko potrafisz dobrze je zaprezentować zyskujesz znacznie więcej i nie zapomnij też, że zazwyczaj to jakość bierze górę na ilością.

3. Dostosuj swoje CV do stanowiska, na które aplikujesz

Ta wskazówka na pierwszy rzut oka może wydawać się oczywista, natomiast w rzeczywistość wiele problemów związanych z odrzucaniem kandydatów już w pierwszej fazie rekrutacji jest związanych właśnie z niedostosowaniem CV do stanowiska, na które składamy papiery.

Mianowicie wiele osób, które od dłuższego czasu znajdują się na rynku pracy, kiedyś stworzyło swoje pierwsze CV “idealne”, które pomogło im zdobyć pracę. Jednakże później, zdarza się, że takie osoby szukają nowego miejsca zatrudnienia, natomiast nie zmieniają one już nic w swoim curriculum vitae, w końcu “kiedyś ono zadziałało, dlaczego ma nie zadziałać jeszcze raz”. Jest to bardzo duży błąd, aktualizowanie i dostosowywanie CV do stanowiska, na które aplikujemy to absolutny obowiązek, jeżeli chcemy się liczyć na rynku pracy. W związku z tym, za każdym razem kiedy wysyłasz swoje dokumenty do konkretnej firmy, dokładnie sprawdź jakie wymagania stawia ona wobec kandydatów i dostosuj swoje curriculum vitae tak, aby spełnić je w możliwie największym stopniu

Wskazówka nr 3: Dostosuj swoje CV do stanowiska, na które aplikujesz
Wskazówka nr 3: Dostosuj swoje CV do stanowiska, na które aplikujesz

Pamiętaj, że nie ma nic złego w posiadaniu pewnego, bazowego CV, które jest niezmienne. Jednakże zawsze zadbaj o to, aby podstawę tą zmieniać zgodnie z twoimi aktualnymi kompetencjami oraz dostosowywać w zależności od tego na jakie stanowisko w danym momencie aplikujemy.

4. Nie bagatelizuj swoich zainteresowań

Wspominaliśmy już o według nas najważniejszej informacji, która zawsze powinna znaleźć się w CV, jednak są też części treści curriculum vitae, które dla niektórych mogą się wydawać zbędne lub niepotrzebne, w związku z czym często nie przykładamy do nich zbyt wiele uwagi.

Jedną z tych części jest fragment CV, w którym to skupiamy się na naszych zainteresowaniach i hobby. Z naszej perspektywy może się wydawać, że są to rzeczy mało interesujące, a tak właściwie to dlaczego w ogóle nasz potencjalny pracodawca miałby się nimi zainteresować. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, dobre zespoły rekrutacyjne doceniają ludzi, którzy poza pracą potrafią znaleźć też czas na inne zajęcia, a w szczególności na takie, które definiują przydatne w pracy cechy charakteru, takie jak chęć do działania czy zaangażowanie i dokładność.

Wskazówka nr 4: Nie bagatelizuj swoich zainteresowań
Wskazówka nr 4: Nie bagatelizuj swoich zainteresowań

W związku tym, nie pomijajmy tego fragmentu curriculum vitae, a nawet wręcz przeciwnie postarajmy się, żeby był on czytelny i widoczny dla zespołu rekrutacyjnego, gdyż nigdy nie wiadomo co może przyciągnąć do nas uwagę.

5. Bądź uczciwy i szczery

Uczciwość i szczerość to bardzo szlachetne cechy charakteru, o których słyszał każdy w swojej młodości zarówno od rodziców, jak i nauczycieli w szkole. Nie bez powodu, w końcu w dorosłym życiu, możemy spotkać się z różnymi przeszkodami i ludźmi. Natomiast, jeżeli nie zależnie od naszego wieku będziemy traktować te wartości jako bardzo ważne, przyniesie nam to wiele uznania i korzyści, także na rynku pracy.

Prawdopodobnie każdy z nas, nie raz słyszał historię o tym, jak komuś udało się skłamać w CV, dzięki czemu dostał się do wymarzonej, dobrze płatnej pracy bez kluczowych umiejętność. Oczywiście, może wydawać się, że to świetna sprawa, jednakże takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a nawet jeśli, kłamstwa te są błyskawicznie demaskowane co zazwyczaj nie jest przyjemne. Jednakże pomyślmy o sytuacji, w której fałsz te wychodzi na jaw jeszcze w trakcie rekrutacji, na przykład podczas rozmowy o pracę. Brutalnie zdemaskowane kłamstwo nie tylko może zawstydzić, ale także zaboleć, dlatego też umieszczanie nieprawdziwych informacji i kompetencji w CV nie ma najmniejszego sensu.

Wskazówka nr 5: Bądź uczciwy i szczery
Wskazówka nr 5: Bądź uczciwy i szczery

Zdecydowanie więcej można zyskać przekazując w curriculum vitae szczere informacje na swój temat, które na dodatek jesteśmy stanie obronić i potwierdzić przed pracodawcą. Dlatego też, zamiast kłamać w CV warto zamieścić swoje nietuzinkowe umiejętności, które być może przyciągną uwagę zespołu rekrutacyjnego.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie zaprezentowane przez nas wskazówki jak napisać dobre CV, można dojść do wniosku, że poprawne stworzenie curriculum vitae jest banalnie proste. Nie ma co ukrywać, tak też jest. Jednakże zawsze trzeba pamiętać, że pomimo tej prostoty należy przyłożyć się do tej czynność. Dobre CV to takie, które zostało napisane w dokładny, szczery i świadomy sposób, bez pospiechu i stresu. Zatem mamy nadzieję, że jeżeli do tej pory miałeś problem ze stworzeniem własnego curriculum vitae, po dzisiejszym artykule ta czynność nie sprawi już ci więcej trudności.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares