Finansopedia

Finansopedia to encyklopedia finansowa oraz portal finansowy, w którym wyjaśniamy trudne pojęcia świata finansów, ekonomii, giełdy, bankowości, inwestowania w sposób przyjazny dla Czytelnika.

13 banków, w których założysz konto za pomocą selfie

Lista banków, w których założysz konto przez selfie, z roku na rok się powiększa.
konto na selfie
Gdzie można założyć konto przez selfie. Lista banków rośnie. Foto: prostock-studio/canva.

Konto na selfie stało się już standardem w polskiej bankowości. Opcję otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) za pomocą selfie oferuje już praktycznie każdy bank w kraju, a szeroko rozumiana biometria zagościła w instytucjach finansowych na dobre. Dziś sprawdzamy, gdzie można założyć konto na selfie i wyjaśniamy, jak założyć rachunek bankowy online krok po kroku.

Zastanawiasz się, gdzie założyć konto przez selfie? Na dzień aktualizacji wpisu rachunek na selfie oferują:

 • Millennium Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • BNP Paribas
 • Bank BPS
 • Citi Handlowy (Citi Bank)
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao SA
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank
 • Velo Bank
 • Nest Bank (wideorozmowa z konsultantem)
 • SGB

Poniżej aktualna lista banków wraz z rodzajem konta oraz sposobem założenia konta osobistego na selfie.

BANKKONTOSPOSÓB
Bank MillenniumKonto Millennium 360°Aplikacja
ING Bank ŚląskiKonto Direct, Mobi, KomfortAplikacja
mBankeKontoAplikacja
BNP ParibasKonto Otwarte na CiebieAplikacja
Bank BPSiKontoPrzeglądarka
Citi HandlowyCitiKonto (+inne)Przeglądarka
Credit AgricoleKonto dla Ciebie (+inne)Aplikacja
Bank Pekao SAKonto PrzekorzystneAplikacja
PKO Bank PolskiKonto za Zero
Konto dla Młodych
Konto bez Granic
Aplikacja
Santander BankKonto SantanderAplikacja / Przeglądarka
VeloBankVeloKontoPrzeglądarka
Nest BankNest KontoPrzeglądarka (wideorozmowa)
SGBKonto MobilneAplikacja
Banki, w których otworzysz konto na selfie. Stan na dzień aktualizacji wpisu. Opracowanie Finansopedia. *czas do pełnej aktywacji podawany przez banki.

Konto na selfie Millennium Bank

Konto na selfie w Millennium Bank założysz po pobraniu aplikacji mobilnej banku. Proces możesz rozpocząć od wejścia na stronę banku i kliknięcia przycisku “załóż konto“. W następnym kroku zostaniesz poproszony o wybranie preferowanej formy założenia rachunku (poprzez potwierdzenie z innego banku lub właśnie przez selfie). Gdy wybierzesz opcję “konto na selfie”, Twoim oczom ukaże się kod QR, który będziesz musiał zeskanować aparatem w telefonie, co przeniesie Cię do pobierania aplikacji banku.

konto na selfie millennium
Konto na selfie w Millennium Bank otworzysz dzięki aplikacji mobilnej. Foto: Screen Bank Millennium.

Po otwarciu aplikacji od razu przejdziesz do procesu zakładania konta. Jeśli nie, wybierz opcję „Załóż konto i aktywuj aplikację”. Następnie podasz swój numer telefonu i kilka podstawowych danych. Zrobisz zdjęcie swojego dowodu osobistego i nagraj filmik swojej twarzy. Bank sprawdzi, czy dowód jest prawdziwy, a twarz na filmie zgadza się z twarzą na dowodzie.

Informacje z dowodu zostaną automatycznie wprowadzone do aplikacji. Potwierdzisz umowę o prowadzenie konta, wpisując kod, który dostaniesz w wiadomości SMS. Na końcu ustalisz hasło i kod do aplikacji oraz włączysz opcję, która pozwoli Ci autoryzować transakcje na telefonie.

Cały proces jest bardzo szybki i powinien zająć tylko kilka minut. Konto będzie od razu aktywne, więc możesz zacząć z niego korzystać od razu.

Konto przez selfie ING Bank Śląski

W celu założenia konta na selfie w ING wejdź na stronę banku i kliknij przycisk “załóż konto” lub prosto ze sklepu z aplikacjami pobierz aplikację “Moje ING” mobile. Po jej otwarciu na ekranie startowym znajdziesz opcję „Załóż konto” – wybierz ją. Następnie uzupełnij swoje dane. Gdy przyjdzie czas na potwierdzenie tożsamości, wybierz metodę na selfie.

konto przez selfie ING Bank Śląski
Konto przez selfie w ING otworzysz dzięki aplikacji mobilnej. Foto: Screen Bank ING.

Kolejnym krokiem będzie zrobienie zdjęć obu stron dowodu osobistego. Upewnij się, że masz dobre oświetlenie i dowód jest na jednolitym tle, na przykład na stole. Potem zrób sobie „selfie”. W tym momencie ważne jest, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Trzymając telefon nieruchomo przed sobą, wykonaj kilka ruchów głową zgodnie z instrukcjami na ekranie telefonu.

Aplikacja poprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku, a większość klientów kończy ten proces z sukcesem. Po zakończeniu tych kroków Twoje konto powinno być gotowe do użytku.

Konto przez selfie mBank

Konto na selfie w mBank założysz po pobraniu aplikacji banku ze sklepu Google Play lub App Store dla iPhone’ów. Proces przebiega podobnie jak w każdym innym banku, a całość od pobrania apki do otwarcia konta przez selfie powinna zająć nie dłużej niż 30 minut.

konto na selfie mbank
W mBank konto przez selfie otworzysz dzięki aplikacji banku. Foto Finansopedia: Screen mBank

Co jest potrzebne do założenia konta na selfie w mBank? Na pewno dowód osobisty, smartfon z dostępem do sieci, kapka wolnego czasu i … Twoja twarz, którą będziesz musiał uwiecznić w postaci zdjęcia oraz krótkiego filmu.

Konto na selfie BNP Paribas

Założenie konta na selfie w BNP Paribas przebiega analogicznie do poprzednich instytucji. Proces należy rozpocząć od pobrania aplikacji mobilnej GOMobile na swój telefon. Po uruchomieniu aplikacji kliknij „Złóż wniosek”, podaj swój numer telefonu i wprowadź unikalny kod, który otrzymasz od BNP Paribas w SMS-ie. Następnie podaj swoje imię, nazwisko i adres e-mail, zaakceptuj niezbędne zgody, wybierz odpowiednie dla siebie konto i kartę.

konto na selfie BNP Paribas
Konto na selfie BNP Paribas założysz w mobilnej aplikacji banku. Foto: BNP Paribas

W kolejnym kroku wykonaj zdjęcia obu stron dowodu osobistego i zrób wideo-selfie, nakierowując ramkę na swoją twarz i powtarzając gesty wskazane na ekranie. Potwierdź swoje dane osobowe, zaznacz zgody i przejdź do podpisania umowy online, wpisując unikalny kod SMS. Bank podpisze umowę pieczęcią elektroniczną, a po weryfikacji otrzymasz SMS o możliwości aktywacji aplikacji Gomobile. Login do bankowości wyślą Ci na e-mail, i od tej chwili będziesz mógł korzystać ze swojego konta.

Konto na selfie Bank BPS

W celu założenia konta na selfie w Banku BPS zacznij od wyboru placówki bankowej na stronie bankbps.pl lub mojbank.pl. Następnie podaj swoje dane. W celu weryfikacji tożsamości zrób zdjęcie dowodu osobistego i krótkie wideo-selfie telefonem komórkowym. System sprawdzi, czy dokument nie jest zgłoszony jako skradziony i czy nie ma osób trzecich zakłócających proces.

konto na selfie BPS
Konto na selfie BPS otworzysz całkowicie online. Foto Finansopedia by BPS

Możesz to zrobić na komputerze, tablecie lub smartfonie, ale wideoweryfikacja odbywa się za pomocą smartfona. Po przejściu wideoweryfikacji zdalnie podpiszesz umowę z bankiem. Otrzymasz e-mail z dokumentami, a potem link do platformy do składania podpisu elektronicznego. Podpisanie umowy odbywa się za pomocą kodu SMS, który przyjdzie na numer telefonu podany we wniosku. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych programów czy aplikacji. Proces jest prosty i wygodny.

Konto przez selfie Citi Handlowy

Aby założyć konto przez selfie w Citi Handlowy, zacznij od wypełnienia wniosku na stronie banku, używając komputera lub telefonu komórkowego. Następnie otrzymasz link w wiadomości SMS, który przekieruje Cię na stronę do identyfikacji tożsamości. Tam zrobisz zdjęcie dowodu osobistego oraz selfie.

konto na selfie citi bank
Konto na selfie CIti Bank (Citi Handlowy) otworysz w ciągu kilkunastu minut. Foto: Citi

Po potwierdzeniu tożsamości zaakceptujesz dokumenty przy użyciu kodu SMS, który otrzymasz na telefon. Otrzymasz potwierdzenie otwarcia konta oraz zaszyfrowane dokumenty z numerem rachunku na e-mail. Zaraz potem możesz zarejestrować się do bankowości elektronicznej Citibank Online i otworzyć kolejne rachunki.

Cały proces jest online i nie wymaga pobierania aplikacji banku, wizyty kuriera, przekazywania danych przez telefon ani dodatkowej autoryzacji z wykorzystaniem wideokonferencji. Proces jest szybki i może zająć nawet tylko 10 minut.

Konto na selfie Credit Agricole

Założenie konta na selfie w Credit Agricole możliwe jest już od 2019 roku. W celu otwarcia rachunku bez ruszania się z kanapy musisz uzbroić się w smartfona i pobrać dedykowaną aplikację banku o nazwie CA24. Proces wygląda analogicznie do tych, z którymi mamy do czynienia w innych bankach.

W pierwszym korku niezbędne jest wybranie opcji “Otwórz konto na selfie”, a następnie podanie kilku podstawowych danych, jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. W dalszej kolejności musisz “zeskanować” swój dowód osobisty, a następnie wykonać selfie. Następnie wybierasz najlepszy dla Ciebie rachunek (jest kilka możliwości) i ewentualną promocję, z której chcesz skorzystać.

Po przeklikaniu kolejnych kroków, zaznaczeniu wymaganych zgód oraz zapoznaniu się z umową, system zweryfikuje Twoje dane. Po akceptacji Twoje konto zostanie aktywowane. Całość nie powinna zająć dłużej niż kilkanaście minut.

Konto na selfie Bank Pekao SA

Aby założyć konto przez selfie w Banku Pekao S.A., musisz najpierw pobrać aplikację PeoPay na swój telefon komórkowy. Po zainstalowaniu aplikacji wybierz opcję “Zostań klientem Pekao” i wprowadź swoje dane osobowe. Następnie będziesz musiał zaakceptować regulamin i przejść dalej.

W kolejnym kroku wybierasz ofertę konta przez selfie, które Cię interesuje i dobierasz kartę do rachunku. Następnie musisz wybrać, czy chcesz potwierdzić tożsamość za pomocą selfie, czy też w placówce banku. Jeśli selfie, niezbędne będzie wykonanie zdjęć dowodu osobistego oraz Twojej twarzy, czyli tak, jak w innych bankach.

Kolejne kroki to już akceptacja zgód i weryfikacja tożsamości. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Twoje konto na selfie w Pekao SA zostanie aktywowane w ciągu kilkunastu minut. Dowiesz się o tym poprzez SMS i/lub e-mail.

Konto na selfie PKO Bank Polski

Aby założyć konto na selfie w PKO BP, musisz najpierw pobrać i zainstalować aplikację mobilną IKO. Następnie uruchom aplikację i wypełnij wniosek o otwarcie konta, podając podstawowe dane. Proces weryfikacji odbywa się w trzech krokach: wyrażenie zgody na wykorzystanie wizerunku, zrobienie zdjęcia dowodu osobistego z obu stron oraz zrobienie zdjęcia swojej twarzy.

Cały proces jest bezpieczny i trwa około kilkunastu minut. Umowa z bankiem zostanie wysłana na Twój e-mail, a po zawarciu umowy online, bank przekaże Ci dane do logowania e-mailem i SMSem. Możesz od razu korzystać ze wszystkich funkcji konta, takich jak płatności BLIK, przelewy i płatności zbliżeniowe telefonem. Niektóre funkcje mogą wymagać dodatkowego potwierdzenia w oddziale.

Konto na selfie Santander Bank

Do założenia konta przez selfie w Santander Bank, potrzebujesz smartfona i dowodu osobistego. Pobierz odpowiednią aplikację mobilną banku na swój telefon. Następnie otwórz aplikację, przejdź do sekcji założenia konta i wypełnij wniosek.

W celu potwierdzenia tożsamości, zrób sobie selfie i zdjęcie dowodu osobistego. Wykonaj także określony gest, na przykład kiwnięcie głową, jako dodatkowy krok weryfikacji.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie smartfona, a cały proces zakładania konta powinien zająć tylko kilka minut. Jest to wygodny sposób na założenie konta bez konieczności wychodzenia z domu, oszczędzając czas i pieniądze na dojazd do banku.

Konto na selfie VeloBank

Konto przez selfie w VeloBank założysz, używając telefonu komórkowego z obsługą odpowiedniej przeglądarki oraz dowodu osobistego. Proces rozpoczynasz od wejścia na stronę banku lub zeskanowanie kodu QR. Następnie niezbędne będzie uzupełnienie danych, wykonanie krótkich nagrań dowodu i twarzy, wybór opcji, potwierdzenie wniosku kodem SMS i oczekiwanie na potwierdzenie ze strony banku.

Cały proces nie zajmie dłużej niż 3 godziny w dni robocze, a jeśli złożysz wniosek w weekend, konto będzie aktywne następnego dnia roboczego do godziny 12:00. Dokumenty i kartę otrzymasz pocztą oraz e-mailem.

Konto przez selfie Nest Bank

Konto na selfie Nest Bank to tak naprawdę konto na wideorozmowę. Bank nie oferuje aktualnie możliwości potwierdzania tożsamości za pomocą zdjęcia, choć proces zakładania rachunku bankowego w Nest Bank jest wyjątkowo zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w innych bankach.

W celu założenia konta w Nest Bank online musisz odwiedzić stronę internetową banku, a następnie kliknąć przycisk “otwórz konto” i rozpocząć wypełnianie formularza. Niezbędne będzie podanie swoich danych osobowych, danych z dowodu, numeru telefonu i adresu e-mail.

Po uzupełnieniu wszelkich wymaganych pól zostaniesz przekierowany do okna, w którym rozpoczniesz wideorozmowę z pracownikiem banku, któremu będziesz musiał pokazać dowód osobisty i wykonać kilka ruchów głową. Pracownik banku potwierdzi Twoją tożsamość, a konto bankowe zostanie uruchomione w ciągu kilkunastu minut.

Konto na selfie SGB

Do otwarcia konta na selfie w SGB potrzebujesz aplikacji mobilnej SGB Mobile. Pobierzesz ją m.in. z App Store czy Google Play. Gdy to zrobisz, pierwszym krokiem do otwarcia konta w SGB będzie wybór odpowiedniego banku. Pamiętaj, że SGB to skrót od Spółdzielczej Grupy Bankowej, co oznacza, że konto na selfie zakładasz w jednym ze stowarzyszonych banków spółdzielczych. Wyboru dokonasz na mapie w aplikacji.

Dalej przechodzisz do wprowadzenia swoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu czy adres e-mail, na który przyjdzie umowa oraz potwierdzenie założenia konta. Niezbędne będzie także wykonanie zdjęć dowodu osobistego oraz samego selfie, na którym widoczna będzie Twoja twarz. Przez kolejne kroki przeprowadzi Cię aplikacja, a jeśli weryfikacja będzie pozytywna, Twoje konto zostanie aktywowane w ciągu kilkunastu minut.

Gdzie założyć konto przez selfie?

Jak widzisz, liczba banków, w których można założyć konto na selfie, jest już naprawdę długa, a biorąc pod uwagę to, że pierwsze oferty rachunków z potwierdzeniem tożsamości za pomocą biometrii wprowadzono w Polsce w 2019 roku, ich ilość robi spore wrażenie.

Pamiętaj jednak, że wybór banku, w którym założysz konto na selfie, zależy od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Może to obejmować takie czynniki jak dostępność aplikacji mobilnej, opłaty związane z kontem, funkcje oferowane przez konto, a także opinie innych klientów. Warto zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze i dokładnie przeanalizować różne opcje, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Total
0
Shares

Sprawdź także